wtorek, 25 czerwca 2013

Właściwy dobór obuwia

Dla ludzi elegenckich oczywistym jest, że buty przede wszystkim muszą stylistycznie odpowiadać reszcie stroju. Chyba truizmem jest spostrzeżenie, że kozaki, czy buty sportowe nie będą pasować do kreacji wieczorowej. Ale to nie wszystko. Ważny jest również dobór materiałowy i kolorystyczny.
 
W przypadku mężczyzn zasady są proste jak konstrukcja cepa: jasne spodnie - brązowe buty; czarne, szare spodnie - buty czarne. U kobiet są dwie główne zasady dotyczące doboru obuwia, które możemy stosować na przemian, w zależności od naszych skromnych możliwości.
 
1. „Buty dobieramy do torebki” – stara sprawdzona zasada. Zgodnie z tą regułą buty powinny być w tym samym kolorze i z podobnego materiału co torebka. Czyli nie może być tak, że torebka jest ze skóry licowej, a buty z zamszu! Tę zasadę możemy potraktować szerzej i postarać się by wszelkie dodatki do siebie pasowały. Efekt będzie rewelacyjny! Te reguły możemy stosować w rozwiązaniach kontrastowych ale musimy być pewni swojego wyczucia w takim doborze. Jeśli nie jesteśmy tego pewni, lepiej poradźmy się innych.
 
2. Buty dobrane harmonijnie do ubioru. Zgodnie z tą zasadą buty muszą być w tym samym (!) kolorze co elementy naszego stroju: motyw na sukience, bluzka albo spódnica. Prawie robi przysłowiową różnicę. Jeśli nie mamy butów pod kolor naszej ulubionej sukienki, stosujemy zasadę nr. 1. i konsekwentnie zakładamy dodatki w kolorze butów. Pamieajmy, że nie każdy kontrast jest pozytywny i, że te wszystkie dodatki muszą pozytywnie współgrać z resztą ubioru.
 
Poniżej przykłady negatywne i pozytywne doboru obuwia, oceńcie sami:
 
 
 

Powyżej przykłady, w których efekt piękncych sukienek i spódnic jest nieco niweczony. Tylko nieco, gdyż nie są to jakieś drastycznie źle dobrane buty ale tak jak napisałem powyżej: prawie robi różnicę. Przykład nr 1 - buty powinny być w kolorze sukienki - czarne lub powinno się dobrać torebkę i pasek w kolorze butów (drugie rozwiązanie ryzykowne ale można spróbować).
Przykład nr 2 - buty prawie w kolor ale jednak nietrafione i nieco psują efekt pięknej sukienki. Obuwie powinno być idealnie w kolorze albo samej sukienki albo wzoru na sukience.
Przykład nr 3 - buty, torebka i pasek powinny być w tym samym kolorze. Wkradł nam się tutaj za duży chaos, mimo, że każdy element stroju sam w sobie jest bardzo ładny. Pójście w kolor paska byłoby dobrym rozwiązaniem. Kolor szminki odpowiadający kolorowi obuwia nie wystarczy ;)
Przykład nr 4 - Buty zbyt "odblaskowe', za bardzo skupiają na sobie uwagę. Powinny być albo w kolorze torebki i bluzki, albo w kolorze spódnicy.
 
 
 



Powyżej przykłady trochę bardziej drastyczne.
Przykład nr 1 - buty i sukienka z zupełnie innej parafii.
Przykład nr 2 - buty i torebka j.w.
Przykład nr 3 - pasek, buty, sukienka - żadnych powiązań kolorysycznych.
Przykład nr 4 - do lekkiej, zwiewnej, letniej spódnicy ciężkie wysokie buciory...






 

Zwróćcie uwagę: czasem wystarczy maleńka torebeczka w kolorze butów by je "obronić"! (Przykład nr 3)




 

 
Powyżej udane przykłady harmonijnego dobrania butów do całego stroju. Widzimy, że jeśli buty są dobrane do całości to torebka może wyróżniać się kolorystycznie byleby była zachowana odpowiednia stylistyka.
 
 
Wszystkie fotografie z tego wpisu pochodzą ze strony: http://teusvestidos.wordpress.com
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz